Olej lniany — właściwości i zastosowanie

len

Olej lniany jest jednym z najzdrowszych i trochę niedocenionych olejów roślinnych. Swoją wyjątkowość zawdzięcza idealnej proporcji kwasów Omega 3 i 6. Jest bogaty w nienasycone takie kwasy tłuszczowe jak: alfa-linolenowy (omega 3), oleinowy (omega 9), linolowy (omega 6). Dzięki zawartości tych wszystkich kwasów wpływa korzystnie na organizm człowieka, jest nieoceniony w profilaktyce nowotworowej, problemach hormonalnych, czy depresji. Dzięki dużej zawartości witaminy E olej lniany doskonale odżywia skórę i zapobiega problemom z sercem i układem krążenia. Doskonale radzi sobie w kosmetyce, odżywiając skórę i włosy. Pomaga w walce z cellulitem i problemami dermatologicznymi. 

Aby skorzystać z całego dobrodziejstwa oleju lnianego należy wybierać ten tłoczony na zimno. Tylko wówczas zachowane są wszystkie jego prozdrowotne właściwości. Przechowywać również należy go w niskiej temperaturze, najlepiej w lodówce. Profilaktycznie wystarczy spożywać 1-2 łyżeczki oleju lnianego dziennie, podczas posiłku. Nie należy go smażyć, gotować i podgrzewać, powinien być stosowany na surowo.

Oprócz korzystnego wpływu na serce i skórę, zanotowano, że spożywanie systematyczne oleju lnianego, ma korzystny wpływ na samokontrolę i niepokój u dzieci ze stwierdzonym ADHD. Zawarty w nim kwas alfa-linolenowy zwalcza stany zapalne, łagodzi przewlekłe choroby nerek, objawy RZS i wzmacnia układ odpornościowy. Jest zbawienny dla kobiet, gdyż zmniejsza bóle menstruacyjne i łagodzi objawy menopauzy. Jest również dobrodziejstwem dla mężczyzn, gdyż zapobiega stwardnieniom i obrzękom gruczołu krokowego. Systematyczne spożywanie oleju pomaga w problemach z trawieniem, a w efekcie wzmacnia działanie odchudzające. Oczyszcza jelita pomagając w leczeniu stanów zapalnych i regeneracji śluzówki. Zawarte w nim kwasy wzmacniają pracę układu nerwowego. Olej lniany jest cudownym kosmetykiem dla włosów. Oprócz spożywania można stosować go zewnętrznie wcierając we włosy, albo skórę głowy.

Dla zdrowia i urody, warto stosować ten cudowny olej z siemienia lnianego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *