Jaki koncentrator tlenu do domu?

koncentrator tlenu

Do czego służy koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu jest aparatem medycznym, który służy do tego, aby dostarczać tlen do organizmu. W sytuacjach, gdy człowiek nie jest w stanie samodzielone oddychać stosuje się tlenoterapię. Z koncentratorami tlenu możemy spotkać się w ośrodkach leczniczych, szpitalach, ale także coraz częściej w domach. W przypadkach, gdy narządy służące do oddychania zawodzą niezbędne jest skorzystanie z urządzenia dostarczającego tlen.

Koncentrator tlenu w mieszkaniu

Osoby, które po raz pierwszy korzystają z koncentratorów tlenu w domu z pewnością oczekują, że będą one łatwe i wygodne w obsłudze. Do użytku domowego świetnie sprawdzi się koncentrator stacjonarny. Jak sama nazwa wskazuje korzystać z niego można stacjonarnie w określonej lokalizacji na przykład w mieszkaniu czy domu. Urządzenie produkujące tlen dedykowane jest szczególnie osobom, które potrzebują najwyższej jakości terapii tlenowej. Przy zakupie odpowiedniego koncentratora warto zastanowić się także nad przewodem, który umożliwi wygodne przemieszczanie się nawet w obrębie kilku metrów. 

Dobrym rozwiązaniem podczas domowej tlenoterapii jest mobilny aparat tlenowy. Działa on na baterie, ale także można go zasilić korzystając z gniazdka samochodowego czy domowego. Takie urządzenie daje nam wiele możliwości. Pozwala na stosowanie terapii tlenowej wszędzie tam, gdzie jest ona konieczna do przeprowadzenia. Takiego urządzenia można używać na przykład podczas podróży, ponieważ nie wymaga on podłączenia do prądu.

Duża część osób zamiast zakupu koncentratora tlenu decyduje się na jego wypożyczenie. Takie rozwiązanie zdecydowanie odciąży budżet domowy pacjenta, ale ma też swój minus. Wielokrotnie używany aparat tlenowy przez wiele osób nie jest już zupełnie efektywny. Z czasem traci on swoje właściwości a czystość tlenu jest o wiele mniejsza.  Aparaty tlenowe nie są refundowane przez NFZ. Pacjenci, którzy nie mają wystarczających środków na ich zakup często decydują się na wzięcie koncentratora tlenu na raty.