Olej lniany — właściwości i zastosowanie

2
len

Olej lniany jest jednym z najzdrowszych i trochę niedocenionych olejów roślinnych. Swoją wyjątkowość zawdzięcza idealnej proporcji kwasów Omega 3 i 6. Jest bogaty w nienasycone takie kwasy tłuszczowe jak: alfa-linolenowy (omega 3), oleinowy (omega 9), linolowy (omega 6). Dzięki zawartości tych wszystkich kwasów wpływa korzystnie na organizm człowieka, jest nieoceniony w profilaktyce nowotworowej, problemach hormonalnych, czy depresji. Dzięki dużej zawartości witaminy E olej lniany doskonale odżywia skórę i zapobiega problemom z sercem i układem krążenia. Doskonale radzi sobie w kosmetyce, odżywiając skórę i włosy. Pomaga w walce z cellulitem i problemami dermatologicznymi. 

Aby skorzystać z całego dobrodziejstwa oleju lnianego należy wybierać ten tłoczony na zimno. Tylko wówczas zachowane są wszystkie jego prozdrowotne właściwości. Przechowywać również należy go w niskiej temperaturze, najlepiej w lodówce. Profilaktycznie wystarczy spożywać 1-2 łyżeczki oleju lnianego dziennie, podczas posiłku. Nie należy go smażyć, gotować i podgrzewać, powinien być stosowany na surowo.

Oprócz korzystnego wpływu na serce i skórę, zanotowano, że spożywanie systematyczne oleju lnianego, ma korzystny wpływ na samokontrolę i niepokój u dzieci ze stwierdzonym ADHD. Zawarty w nim kwas alfa-linolenowy zwalcza stany zapalne, łagodzi przewlekłe choroby nerek, objawy RZS i wzmacnia układ odpornościowy. Jest zbawienny dla kobiet, gdyż zmniejsza bóle menstruacyjne i łagodzi objawy menopauzy. Jest również dobrodziejstwem dla mężczyzn, gdyż zapobiega stwardnieniom i obrzękom gruczołu krokowego. Systematyczne spożywanie oleju pomaga w problemach z trawieniem, a w efekcie wzmacnia działanie odchudzające. Oczyszcza jelita pomagając w leczeniu stanów zapalnych i regeneracji śluzówki. Zawarte w nim kwasy wzmacniają pracę układu nerwowego. Olej lniany jest cudownym kosmetykiem dla włosów. Oprócz spożywania można stosować go zewnętrznie wcierając we włosy, albo skórę głowy.

Dla zdrowia i urody, warto stosować ten cudowny olej z siemienia lnianego.

2 thoughts on “Olej lniany — właściwości i zastosowanie

  1. Olej lniany wraca do łask. Ogólnie oleje znów stają się popularne jako dodatek do zdrowej diety czy naturalnej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, ze zdrowa dieta to nie tylko oleje ale również warzywa i owoce. I tu dużym ułatwieniem mogą być soki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *