Pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego

objawy nadciśnienia tętniczego

Bardzo często zdarza się, że pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego nie są zauważalne dla osoby chorej, przez co przez długi czas mogą nie zostać odpowiednio zdiagnozowane. Aby zatem móc w porę rozpoznać tę przypadłość, powinniśmy regularnie mierzyć ciśnienie, jak i nie lekceważyć żadnych niepokojących i często pojawiających się symptomów. 

Czym charakteryzuje się nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze określane również jako hipertonia jest schorzeniem układu krążenia krwi, które przejawia się podwyższonym ciśnieniem tętniczym, nie tylko górnym (skurczowym), ale także dolnym (rozkurczowym). Podwyższenie te może mieć charakter stały lub okresowy. 

Nadciśnienie tętnicze może zostać stwierdzone i rozpoznane na podstawie co najmniej dwóch wyników podczas co najmniej dwóch wizyt lekarskich. Jeśli średnia wartość w tych przypadkach dla ciśnienia skurczowego jest wyższa niż 140 mm Hg, a dla ciśnienia rozkurczowego większa niż 90 mm Hg możemy mówić o nadciśnieniu tętniczym, albowiem prawidłowe ciśnienie to 120/80 mm Hg.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Niestety nadciśnienie tętnicze przez wiele lat może okazać się schorzeniem bezobjawowym, pozostającym niejako w ukryciu. Ponadto, wiele z częstych symptomów nadciśnienia jest charakterystyczna także dla innych przypadłości, co sprawia że mogę one zostać zbagatelizowane. 

Jak zatem w porę rozpoznać nadciśnienie tętnicze i na jakie niepokojące objawy, pojawiające się regularnie należy zwrócić szczególną uwagę?

Do pierwszych objawów nadciśnienia tętniczego zalicza się w szczególności:

  • podwyższone ciśnienie tętnicze
  • kołatanie serca
  • zawroty głowy
  • problemy ze snem
  • krwawienie z nosa
  • uczucie szumów oraz ucisku w głowie (ucisk zwłaszcza w skroniach i potylicy) 
  • zwiększoną pobudliwość nerwową 

Są to pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego, które w porę niezdiagnozowane utrzymują się nadal, a po pewnym czasie dołączają do nich nowe. Bardzo często schorzenie powoduje również obniżenie sprawności fizycznej oraz psychicznej, co wiąże się z uczuciem rozdrażnienia. 

W kolejnym etapie objawy te przybierają na sile, stają się częstsze i bardziej regularne. Chorzy mogą odczuwać silniejsze zawroty oraz bóle głowy, zaburzenia pamięci czy szumy w uszach. Ponadto mogą towarzyszyć im wymioty i nudności. Pozostałe oznaki nadciśnienia tętniczego pojawiają się po pewnym czasie i są wynikiem nieprawidłowych wartości ciśnienia, a co się z tym wiąże uszkodzenia narządów. Są to m.in:

  • obrzęki kończyn
  • zaburzenia widzenia
  • obniżenie sprawności intelektualnej 
  • zaburzenia pracy nerek

Pamiętajmy, aby systematycznie kontrolować swoje ciśnienie, ponieważ nieleczone nadciśnienie tętnicze może powodować poważne komplikacje zdrowotne, takie jak zaburzenia mowy, obrzęk płuc lub porażenia. 

W przygotowaniu artykułu pomógł właściciel sklepu internetowego https://mamcisnienie.pl/.