Oznaki chorobowe, których nie możesz lekceważyć

oznaki chorobowe

W dzisiejszych „zabieganych” czasach często lekceważymy znaki, które nasze ciało wysyła nam informując, że nie działa prawidłowo. Oznaki te nazywamy objawami, bądź symptomami. Nasza ignorancja wobec nich może się okazać przykra w skutkach.

Jednym z objawów, na który powinniśmy zwrócić uwagę są duszności. Często występują w przypadku dużej aktywności fizycznej, jednak po paru minutach ustają i oddech wraca do normy. Jeżeli duszność utrzymuje się dłużej, a przy okazji odczuwamy ból w klatce piersiowej czy uderzenia gorąca powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Dane objawy mogą przekazywać nam informację o chorobie płuc, bądź zakrzepie. Duszność może być również oznaką astmy jednak i w tym wypadku należy udać się do specjalisty. 

Kolejny symptom, przez większość osób lekceważony, gdyż „miły dla oka”  to spadek masy ciała. Każdy z nas marzy o zgubieniu kilku nadprogramowych kilogramów. Jednak kiedy utrata wagi następuje w krótkim czasie i jest ona duża może świadczyć to o chorobach takich jak: rak, cukrzyca czy nawet depresja. 

Ważnym objawem, koniecznym do natychmiastowej konsultacji jest obrzęk nóg (szczególnie przy odczuwaniu bólu w tylnej części podudzia). Na obrzęk nóg narażone są głównie osoby, które przez wiele godzin wykonują pracę w trybie stojącym. Dany objaw może okazać się niewydolnością serca, zaburzeniem gruczołu tarczycy czy problemem z żyłami. 

Każdy z nas wie czym jest zmęczenie. Możemy je odczuwać nawet przy wykonywaniu zwykłych codziennych czynności. Jeśli oznaki zmęczenia stają się długotrwałe, a dodatkowo towarzyszą im częste bóle głowy, może to świadczyć o chorobach takich jak: rak, anemia, niedoczynność tarczycy czy depresja. Danych oznak nie można bagatelizować i najlepiej jak najszybciej wybrać się do lekarza.

Pozornie nieszkodliwe, bezbolesne jasne punkty, błyski światła czy rozmazany obraz są informacją o szybkiej wizycie u okulisty. Mogą to być objawy zmęczenia, przepracowania w tym np. długiej pracy przed komputerem, które docelowo ustępują. Jednak nie należy ich lekceważyć i unikać konsultacji, gdyż mogą skutkować nawet utratą wzroku.